ŚWIATOWY DZIEŃ SPRZECIWU WOBEC BICIA DZIECI

bicie 1

Dzisiaj, tj 30 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci, który został zapoczątkowany przez amerykańską organizację EPOCH w 2006 roku. W naszym kraju zakaz bicia dzieci regulowany jest Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Bicie dziecka jest wyrazem bezsilności, złości i frustracji rodzica, nie zaś edukacją dziecka.
Janusz Korczak - pedagog i lekarz był przeciwnikiem jakiejkolwiek przemocy i wielkim obrońcą i przyjacielem dzieci. To on powtarzał dorosłym, że "nie ma dzieci, są ludzie; ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innej grze uczuć".
Dodawał, że "jeśli rodzic nie potrafi wytłumaczyć dziecku słowem, to niech nie łudzi się, że wytłumaczy coś siłą".
Sytuacja epidemii w jakiej obecnie się znaleźliśmy sprzyja występowaniu przemocy wobec dzieci. Strach, niepewność, brak poczucia kontroli, atmosfera napięcia i zagrożenia prowadzi do eskalacji agresji wśród dorosłych.❗
Warto też wspomnieć przy okazji, że istnieje też przemoc emocjonalna. Nie pozostawia siniaków na ciele, ale pozostawia ślady w psychice.
Możemy zrobić jedną prostą rzecz – ZAREAGUJMY‼️
?Telefon alarmowy 112
?Całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111
?Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12
?Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 800 12 00 02
?Powiedz zaufanej osobie (wychowawca, pedagog, psycholog)
Zachęcamy do obejrzenia filmików, które wywołują wiele refleksji w nas rodzicach :
Musimy się jeszcze nauczyć odpowiednio reagować w sytuacji gdy jesteśmy świadkiem stosowania przemocy wobec dziecka. Odwracanie wzroku i udawanie, że się nie dzieje nie spowoduje znikniecie tego problemu.
Pamiętajmy, że każdy z nas powinien reagować w sytuacji, gdy widzimy, że komuś dzieje się krzywda. Pamiętajmy ! Przemoc jest przestępstwem!
Każdy z nas może uratować życie lub zdrowie dziecka. Pomóżmy tym, którzy nie mogą samodzielnie szukać pomocy.‼️
A na nadchodzący długi weekend życzymy odpoczynku i zregenerowania sił.?